Studio Jogi Macieja Rudzińskiego

Menu

Najczęściej zadawane pytania

Zajęcia w Studiu


W jaki sposób zapisać się na zajęcia?

Nie ma konieczności specjalnych zapisów. Wystarczy zobaczyć nasz plan zajęć, wybrać odpowiadającą sobie grupę i po prostu przyjść, pamiętając o tym by 3 godziny przed zajęciami nie jeść, a także by zgłosić się do prowadzącego zajęcia by odbyć krótką rozmowę, w trakcie której należy go poinformować o przebytych i aktualnych urazach i schorzeniach. Zawsze też można wcześniej zadzwonić.


Czy istnieje grupa dla początkujących?

Tak. W rozkładzie zajęć znajduje się informacja w jakie dni prowadzimy grupy dla osób początkujących. Jeżeli nie ćwiczyliśmy wcześniej jogi najlepiej zacząć od tej grupy, a następnie w miarę efektów i postępów w ćwiczeniach spróbować sił na innych grupach


Czy istniejące grupy są już zamknięte?

Nasze grupy nie są grupami w sensie takim jak grupy na kursach językowych, czy w szkołach sztuk walki. W każdej chwili można zacząć chodzić (bez zapisów czy innych formalności). Jeżeli potrzebujesz więcej informacji, np. chcesz chodzić na grupę, na której z reguły ćwiczy mało osób, najlepiej skontaktować się z nami telefonicznie.


Co to znaczy, że grupa jest dynamiczna?

Grupa dynamiczna jest przeznaczona dla osób zaawansowanych. Ćwiczenia na tej grupie wymagają większego wysiłku i lepszej świadomości ciała (którą zdobywa się praktykując jogę). Dłużej trzymamy pozycje, wykonujemy ich trudniejsze i bardziej wyczerpujące warianty. Więcej czasu poświęcamy na intensywne ćwiczenia, znacznie mniej na objaśnianie i demonstrację asan.


Czy karnet jest na miesiąc kalendarzowy, czy na 30 dni?

Karnet ważny jeden miesiąc oznacza ważność 30 dni od daty zakupu. Można więc wykupić karnet 14 maja i używać go do 14 czerwca, chyba że wcześniej wyczerpie się limit zajęć, na który karnet jest wykupiony


Czy trzeba chodzić zawsze na tę samą grupę / ten sam dzień?

Praktyka jogi jest najlepsza jeśli ćwiczymy regularnie, np. dwa razy w tygodniu, w te same dni, dlatego zalecamy by określić swoje grupy i przychodzić właśnie na nie. Nie jest to jednak obowiązkiem. Jeżeli nie ma możliwości przyjścia na swoją grupę, zawsze można to "odrobić" na innej.


Czy na zajęcia do Was chodzą także mężczyźni?

Oczywiście, że tak. Wprawdzie większość osób ćwiczących to kobiety, ale praktycznie na każdej grupie ćwiczą też panowie. Wyjątek stanową grupy profilowane np. "joga dla kobiet"

Warsztaty i kursy wyjazdowe


Czy na wyjazd mogę zabrać osoby niećwiczące?

Tak, o ile ośrodek, w którym będziemy zakwaterowani udostępnia taką możliwość. Cena pobytu osób niećwiczących (znajomych, rodziny, dzieci etc) jest niższa, gdyż osoby te nie biorą udziału w ćwiczeniach. Niestety nie jesteśmy w stanie w ramach niniejszego FAQ odpowiedzieć bardziej precyzyjnie na takie pytanie, gdyż nasze wyjazdy odbywają się w różnych ośrodkach i w każdym z nich są trochę inne warunki. Należy pamiętać, że ewentualne uczestnictwo osób towarzyszących musi zostać zgłoszone odpowiednio wcześniej, a także musi zostać dokonana przedpłata, która zawsze jest warunkiem wpisania na listę. Zapraszamy do zapoznania się z listą najbliższych wyjazdów oraz prosimy o kontakt telefoniczny lub pocztowy z odpowiednim wyprzedzeniem.


Jestem osobą początkującą, czy mogę wziąć udział?

Zarówno jednodniowe warsztaty organizowane w soboty jak i kursy wyjazdowe są odpowiednie dla wszystkich, również dla osób zupełnie początkujących. Intensywność ćwiczeń jest dobierana pod kątem wszystkich uczestników. Bardzo dużo czasu na wyjeździe poświęcamy właśnie na ćwiczenia, dlatego mogą być nieco łagodniejsze, a pożądany efekt będzie na pewno osiągnięty. Wyjazdy weekendowe i wakacyjne to wręcz idealny sposób na rozpoczęcie swojej przygody z jogą.


Nie jestem z rejonu Katowic / ćwiczę jogę gdzie indziej, czy mogę przyjechać na wasz kurs lub warsztaty?

Tak. Nasze warsztaty i wyjazdy nie są ograniczone do osób z Katowic i okolic, ćwiczących jogę wyłącznie u nas, zapraszamy wszystkich chętnych. Jedyną (choć niewielką) komplikacją może być dojazd na kursy wyjazdowe, gdyż zawsze zamieszczamy na stronie sposób dojazdu samochodem, właśnie z okolic Katowic, ponadto osoby, które nie są zmotoryzowane mogą liczyć na pomoc zmotoryzowanych. Jednak przy odpowiednio szybkim zgłoszeniu pomożemy Wam dotrzeć na miejsce. Zapraszamy.

Hatha Joga


Czy uprawianie jogi spowoduje, że schudnę?

Działanie jogi na wielu poziomach wspomaga odchudzanie. Przede wszystkim ćwiczenie wiąże się z wysiłkiem fizycznym, co prowadzi do spalania kalorii. To nie wszystko. Ćwiczenia jogi działają bardzo stymulująco na całe ciało człowieka, a więc także na układ trawienny i hormalny, poprawiając zdrowie i normalizując wiele często zaburzonych (zwłaszcza u osób otyłych) procesów wewnętrznych organizmu. Praktyka jogi wpływa także bardzo pozytywnie na naszą psychikę, likwidując skutki stresu, przywracając wiarę we własne siły, a w następnej kolejności prowadząc do zwiększonej świadomości ciała, dyscypliny i samokontroli. Polecamy uprawianie jogi jako część przemyślanego i konsekwetnie realizowanego planu odchudzania.


Czy by ćwiczyć jogę muszę być młoda/zdrowa/wysportowana?

Nie ma takiej konieczności. Metoda, według której ćwiczymy w naszym studio została tak opracowana by umożliwić ćwiczenie jogi każdemu, niezależnie od wieku, gibkości czy kondycji fizycznej. Asany i ich warianty można dostosować do możliwości każdego ćwiczącego. Na sali korzystamy z pomocy takich jak kostki, paski, wałki, a także krzesła. Ćwiczą u nas osoby w różnym wieku i o różnych warunkach fizycznych.


Jestem chory na... Mam uraz... czy mogę ćwiczyć jogę?

W sytuacji skomplikowanych schorzeń i urazów należy bezwględnie porozmawiać osobiście z Maciejem Rudzińskim (można to zrobić telefonicznie), przede wszystkim zaś skonsultować się z własnym lekarzem lub terapeutą.


Czy do ćwiczeń potrzebna jest karimata?

Do jogi potrzebna jest specjalna mata o własnościach antypoślizgowych. Typowe karimaty dostępne w sklepach sportowych i turystycznych nie nadają się do ćwiczeń jogi i nie należy ich kupować w tym celu. W początkowej fazie ćwiczeń w Studio oraz na kursach wyjazdowych można korzystać z mat będących na naszym wyposażeniu. Z czasem, jeśli ćwiczący zdecyduje, że joga to jest to, może do użytku osobistego nabyć u nas dobrą matę do jogi, których kilka rodzajów zawsze mamy w ofercie.


Czy aby uprawiać jogę muszę przejść na wegetarianizm?

Nie. Dieta wegetariańska jest zalecana i sporo osób ćwiczących jogę to wegetarianie. Nie ma jednak żadnego przymusu, a osoba nie będąca na diecie wegetariańskiej, nie jest ćwiczącym "gorszego gatunku". Uprawianie hatha jogi nie koliduje z żadną dietą, ważne jest natomiast, by nie jeść przynajmniej 3 godziny przed zajęciami.


Jestem katolikiem, czy joga nie jest inną religią?

Joga nie jest religią. Pochodzi z kręgu kultury wschodu i niektóre osoby błędnie utożsamiają jogę z religiami z tego obszaru. Uprawianie jogi to samodoskonalenie się przez wykonywanie asan, podobnie jak uprawianie sztuk walk wschodu jest samodoskonaleniem się przez ćwiczenie technik walki wręcz. Joga zawiera elementy wschodniej kultury i filozofii, ale nie odnosi się do sfery wyznaniowej adeptów. Uprawianie jogi nie jest w konflikcie z wiarą chrześcijańską.


Słyszałem, że ćwicząc jogę można zostać wciągniętym do sekty, czy to prawda?

Uprawianie jogi nie ma nic wspólnego z uczestnictwem w organizacjach o takim charakterze. Niestety, jest faktem, że niektóre sekty są bardzo przebiegłe i często używają różnego rodzaju magnesów, by przyciągnąć nowe ofiary. Zdarza się sporadycznie, że reklamują swoje "wykłady" jako naukę jogi, dlatego przed podjęciem decyzji o uczestnictwie w pokazie czy wykładzie, który budzi podejrzenia warto sprawdzić czy organizacja zapraszająca na wykład nie figuruje w spisie sekt i grup niebezpiecznych, warto też odwiedzić stronę Polskiego Stowarzyszenia Jogi Iyengara, które zawiera listę sprawdzonych, dyplomowanych nauczycieli Jogi Iyengara w naszym kraju.